Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna www.kropki.legion.pl
Forum gry w kropki -
KLIKNIJ I ZAGRAJ W KROPKI ON-LINE
Zasady gry

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Apel do kropkowych dinozaurów

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna -> Informacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mala mi

PostWysłany: Nie Lis 12, 2017 5:59 pm    Temat postu: Apel do kropkowych dinozaurów Odpowiedz z cytatem

Cześć kropkowicze!
Jakiś czas temu napisała do mnie Irina z playdots.ru z prośbą o info na temat polskich kropek. Gram dużo, ale moja przygoda z kropkami zaczęła się dopiero na zagram.org, więc co się wcześniej działo, nie za bardzo wiem.
Byłoby fajnie gdybyście napisali coś na temat początków gry, ale nie tylko.
Skopiowałam treść wiadomości, bo pytań jest sporo.
Piszcie !! Smile
Jak będę miała czas to może poskładam to co się uzbiera.
Jeśli chodzi o historię kropek na świecie (obszerny artykuł) macie link:

https://playdots.ru/history_first_part/

Treść wiadomości od Iriny:
Привет! Мы сейчас пишем историю точек и хотим написать о польских точках. Можешь ответить на несколько вопросов?
где и когда (год, месяц) ты первый раз сыграла в точки? От кого узнала об игре?
было ли это на бумаге или уже в компьютерной программе (если да, то в какой)?
в Польше вообще играли когда-нибудь на бумаге ручками/карандашами?
есть ли у тебя идеи, когда и как появились точки в Польше (может, кто-то из более старших рассказывал)?
интересовалась ли в целом историей игры? Где, как и когда она возникла, как распространялась? Как связана с японской го? Есть ли об этом какое-то мнение в польском сообществе игроков?
польские правила игры сильно отличаются от русских. Так было всегда? Вы всегда играли на территорию? Что в польском сообществе игроков думают о причинах такой разницы? Когда и где впервые столкнулась с русскими правилами? Какие тебе больше нравятся?
насколько популярны точки в Польше? Кто в основном в них играет? Распространены ли они в школах и университетах? Есть ли официальные организации (клубы, федерации)?
давно ли в Польше проводятся турниры по точкам? Как часто? Это только любительский уровень или есть профи, получающие деньги?
падает ли популярность игры в настоящее время?
почему польские игроки не очень охотно играют на SD (хотя у нас есть польские правила) и не участвуют в наших турнирах?
почему они даже на Zagram сейчас очень редко играют?
есть ли у тебя знакомые игроки более старшего возраста, которые могут побольше рассказать об истории точек в Польше?
Powrót do góry

baobab

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 1:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napiszę może po angielsku, żeby (jak sądzę) było łatwiej Irinie:

I learned Kropki in the school in late 80'. I think at the beginning usually someone won in the middle game, but after a few years (at the latest) we started playing on territory. This was just a logical consequence of the rules, how we defined them (you have to put a dot if you can, that is, if the board is not full). At the beginning we just learned the basic rules and I guess we were not thinking whether we have to put the dot or not. So it was not that we learned territory rules from someone, we just developed it ourselves. We could have also chosen 'Russian rules', but somehow this did not seem natural to us. I do not remember anyone playing 'Russian' rules, so maybe it was also natural for the others.

So this was how it looked in my class in the school; we played a lot and for us territory rules were natural. We had organised a tournament in our class.
I think most people in schools at that time knew this game, but usually were not skilled enough to care about territory or non-territory rules (they would usually lose earlier).
But I am just saying about my limited experience from the pre-Internet times; since I played only with a few dozens of people, it may be that in some other cities/schools/... the rules have developed in different directions.

We usually did not play until the end, we figured out that we may count the territory to predict the final outcome. Also we would often resign earlier, if we lost a lot of dots.

Concerning Go history in Poland, I have found only this:
http://lodz.go.art.pl/klub/historia-klubu/
http://wroclaw.go.art.pl/historia-wroc.html
Powrót do góry

kaczor

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

początki, jak za pewne u większości to szkoła podstawowa. ;o)
mniej lub bardziej ambitnie..
natomiast prawdziwe kropki poznałem tu..
Ja trafiłem na końcówkę cronixa a następnie na stronie kropki.net? trzeba było by poszperać naa forum o historii..

Natomiast jeśli chodzi o początki to powinni się wypowiedzieć gracze z cronixa ;o))
Powrót do góry

Nemmerle

PostWysłany: Wto Lis 14, 2017 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sumie sam z chęcią bym o tym poczytał Very Happy jeśli chodzi o początki Go w Polsce to calkiem nieźle opisuje Kraszek w swojej książce "Świat Go" Wink
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna -> Informacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: