Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna www.kropki.legion.pl
Forum gry w kropki -
KLIKNIJ I ZAGRAJ W KROPKI ON-LINE
Zasady gry

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Go jest nudne a kropek nie ma
Idź do strony Poprzedna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna -> Forum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kaisuj



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 276
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią Sie 22, 2003 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kibic dobrze napisal ze 30x30 w kropkach to jak 13x13 w tym sensie, ze taka wlasnie plansza narzuca podobny styl grania jak 13 w go. 20x20 jest bardzo mala dla kropek, nie ma gdzie rozwinac skrzydel, odpada wiele zagran i od poczatku trwa walka o terytorium. Taka gra ma niewiele z klasycznych kropek, chyba, ze poziom obu graczy jest bardzo rozny. Najczesciej sie gra w kropki 30x30. Na takiej planszy mozna grac spokojnie w sposob klasyczny, czyli prpbowac otoczyc, jak rowniesz budowac baseny, czyli stosowac strategie nieco zblizona do gry w go. Co prawda w kropkach nie ma za bardzo sensu otaczanie rogow i brzegow z tej prostej przyczyny, ze w go pierwsza linia zabiera jeden oddech pionowi, podczas gdy w kropkach wlasnie krawedz planszy jest zyciodajna. Dlatego gre sie zaczyna na srodku. Ta prosta roznica rzutuje na sposob grania. Innymi slowy mowiac inaczej w kropkach "szuka sie" terytorium, a z tego wynika zasadnicza roznica w sposobie walki. Jednakze pojedyncze zagrania, ktore w go maja swoje nazwy (keima, hane, ikken-tobi i inne) wystepuja w tej samej postaci w kropkach, tylko nit nie uzywal do ich opisu japonskiej nomenklatury. Wystepuja rowniesz zagrania okreslane jako miai, mozna wyroznic atari, czy podwojne atari. W zasadzie mozna mowic rowniesz o podobnych technikach zbijania jak geta czy shicho zwane drabinka. Drabinka w kropkach jest chyba rzadko stosowana ze wzgledu wlasnie na zyciodajna krawedz planszy. Mozna ja stosowac tylko, gdy na drodze drabinki stoi jakis nasz pion (nasza kropka), ktora domknie drabinke. Poza tym tak na dobra sprawe nie spotkalem sie z czyms takim jak fuseki. Co prawda niektorzy gracze mieli swoj sposob zaczynania gry, ale nie nazwalbym tego jako fuseki. Best przykladowo lubil grac od rogu do centrum. Mysle ze najbardziej zaawansowane fuseki mial Kibic. Ostatnio natrafilem na jakis fragment gry Go Seigena, ktora byla przykladem "nowego fuseki". Bylem mocno zaskoczony jego stylem gry. Mozna bylo odniesc wrazenie, ze stawial kamienie na calej planszy bez ladu i skladu. I nie raz jak gralem z Kibicem to mialem podobne wrazenie i zastanawialem sie "co ten czlowiek robi?", by ptem dostrzec w tym sens. I tak dzis sobie pomyslalem, ze przed kropkami jeszcze daleka droga i wiele mozna udoskonalic, chociazby probujac grac rozne fuseki. Go Seigen w jednym z wywiadow, jaki czytalem, powiedzial, ze nie rozumial dlaczego za jego czasow zagranie w san-san uwazano za zle i postanowil sie sam przekonac co ono mu da i doszedl do wniosku, ze jest ono dobre, zwlaszcza dla bialych, ktore sa wolniejsze o jeden ruch, gdyz nie wymaga ono grania shimari. I mysle, ze podobnie my, grajacy w kropki mamy jeszcze spore pole do eksperymentowania. Po co? Dla wlasnej satysfakcji...
Powrót do góry
 
 
Polkolordek



Dołączył: 24 Maj 2003
Posty: 503
Skąd: Gdansk

PostWysłany: Wto Lut 24, 2004 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do rozneego fuseki(poczatku), ostatnio z leoklesem zaczalem gre od shimari w dwoch rogach, no i niestety po 50 ruchcach sie poddalem Razz ale jeszcze udoskonale moja technike Smile
Powrót do góry
 
 
Debus__



Dołączył: 20 Gru 2003
Posty: 12
Skąd: Z Piekła Rodem Łazienkowska :)

PostWysłany: Sob Sie 28, 2004 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zagrajcie w Hexa
Powrót do góry
 
 
awit8



Dołączył: 25 Cze 2005
Posty: 12
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Gru 08, 2005 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesc - minal ponad rok od tej dyskusji - ale moze warto ja wznowic?

Jestem goista (10kyu). Z uwaga przesledzilem wasze posty na temat GO. Widuje na gryonline.wp.pl ludzi, ktorzy probuja grac w GO. I wiecie co? czesto od razu rozpoznaje, czy mieli za soba okres grania w kropki - czy nie, czesto od pierwszego ruchu w srodek planszy. Bo choc gry sa niby podobne, to gra sie ZUPELNIE inaczej - chyba ze traficie na drugiego kropkowca.. Wink Ale ja nieo tym chcialbym..

Zastanawia mnie, co sie sie dzieje z tymi ludzmi, ktorzy sie tu na temat GO wypowiadali, czy graja w GO czy w kropki? Napiszcie, czy probowaliscie grac w go? gdzie?

Wydaje mi sie ze migracja graczy nastepuje tylko i wylacznie w kierunku kropki -->GO. Nie sadze, zeby ktos, kto zaczal juz rozumiec GO i reprezentowal minimalny poziom, zechcial po poznaniu kropek, przerzucic sie na te gre. A odwrotnie - czesto sie tak dzieje, ze po poznaniu GO, ludzie odchodza od kropek.

Nie chce oceniac ani porownywac obu tych gier, ale zastanawiam sie, dlaczego tak sie dzieje. I tez sie moze nad tym zastanowcie.

No i jestem ciekaw, czy szwagiereczek zmienil swoja opinie na temat tej "beznadziejnej gry" jaka jest GO?

Jak widac - macie obcy desant w mojej osobie Wink ale nie traktuje Was jako wrogow, przeciwnie, kropkowcy sa zapleczem dla goistow. I mimo nieprzychylnych wypowiedzi na temat go, pozwolicie, ze troche tu pobede?

Pozdrowienia!
Powrót do góry
 
 
mastersx



Dołączył: 17 Sty 2003
Posty: 129

PostWysłany: Czw Gru 08, 2005 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do tego zaplecza to wydaje mi sie ze cos Ci sie pomylilo. skoro kropki to zaplecze wiec popwinienes wszystkich nas ogrywac bez problemu wiec czekam az pograsz i pokazesz jak sie gra. a co do tego ze ludzie z kropek zaczynaja grac w go, a nie na odwrót to chyba powód jest prosty, w kropki nie bylo gdzie grac, a teraz jest gdzie ale strona nie jest jeszcze rozpowszechniona no i jeszcze nie jest do konca dopracowana. I tyle mialem do napisania Laughing
Powrót do góry
 
 
senny_mojrzesz



Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 1546
Skąd: Legionowo,Londyn

PostWysłany: Czw Gru 08, 2005 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co to kurde,skumalem te cale go,nie podoba mi sie,nie mam ochoty sie przetegacac choc probowalem.wole kropki,go wogole mnie nie pociaga.ja lubie łapac kropki i zamykac,a nie tylko teren zdobywac.lubie robic wieksze stopy czasami zeby wiecej planszy zapelnic,nie lubie czekac az kropki ktore chce obejsc wypelnia sie po brzegi.beznadziejne te go dla mnie na dzien dzisiejszy.rzeczywiscie to calkiem inne gry.
[b]jestem kropkarzem,proste[/b]
Powrót do góry
 
 
Hitman



Dołączył: 03 Cze 2002
Posty: 145
Skąd: Retired Dotman

PostWysłany: Czw Gru 08, 2005 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj było parę osób, które chciały mnie przekabacić na GO (w tym miejscy bardzo serdecznie chciałbym pozdrowić Radjiego, Kibica i wszystkich, którzy próbowali Razz) co było daremnym trudem. Zrozumiałem tę grę, troche grałem, prawie zasypiałem... Nie podoba mi się zupełnie...
Powrót do góry
 
 
leokles



Dołączył: 07 Gru 2002
Posty: 640
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Gru 08, 2005 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popieram przedmówcę. W pełni się z nim zgadzam i rozumiem, gdyż byłem w podobnej sytuacji. Jeno w moim przypadku nie Radji, lecz tylko Kibic probowal mnie przekabacic na Go, na tyle skutecznie, ze stoczylem z nim pare pojedynkow, oczywiscie z miernym wynikiem, podobnie z reszta jak i w kropkach. Może fatycznie nie wiele rozegrałem partii w ta gre i tak naprawde nie za bardzo zrozumialem jej zasad, to jednak caly czas sercem pozostaje przy kropkach. Chociaż ma milosc do tej gry przygasla za czasów, ze znanych wszystkim powodow (wprowadzone oplaty, a nastepnie calkowity brak kropek na cronixie), to jednak gdybym mial wybierac miedzy Kropkami a Go, wybralbym zdecydowanie KROPKI

Tak przy okazji uwazam, ze owa dyskusja nad tym, która gra jest ciekawsza, bardziej wciągająca na forum kropek jak i na forach go mija sie z celem, gdyz ocena będzie z góry wiadoma. Tak naprawdę nie gra, lecz ludzie, którzy tworzą w okół niej atmosferę nadają jej wartości.
Powrót do góry
 
 
awit8



Dołączył: 25 Cze 2005
Posty: 12
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 4:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mastersx napisał:
Co do tego zaplecza to wydaje mi sie ze cos Ci sie pomylilo. skoro kropki to zaplecze wiec popwinienes wszystkich nas ogrywac bez problemu wiec czekam az pograsz i pokazesz jak sie gra

Przepraszam za uzycie slowa "zaplecze", ktore mogles odebrac jako obrazliwe. Chodzilo mi o to, ze duzo goistow wywodzi sie z kropkowcow i nie mialo to byc nic obrazliwego.

W kropki zagralem kilkanascie razy i niestety - wlasnie je uwazam za nudne - a nie GO. Z pewnoscia jestes dobry w kropki, ale z mojego tekstu raczej nie wynikalo, ze tenisisci maja wygrywac ze graczami badmintona... Wink

mastersx napisał:
a co do tego ze ludzie z kropek zaczynaja grac w go, a nie na odwrót to chyba powód jest prosty, w kropki nie bylo gdzie grac, a teraz jest gdzie ale strona nie jest jeszcze rozpowszechniona no i jeszcze nie jest do konca dopracowana. I tyle mialem do napisania:lol:


Jednym slowem - uwazasz, ze ludzie grali w GO z braku laku? Popytam zatem swoich znajomych goistow, ktory z nich powrocil do kropek...
Powrót do góry
 
 
awit8



Dołączył: 25 Cze 2005
Posty: 12
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

senny_mojrzesz napisał:
co to kurde,skumalem te cale go,nie podoba mi sie,nie mam ochoty sie przetegacac choc probowalem.wole kropki,go wogole mnie nie pociaga.ja lubie łapac kropki i zamykac,a nie tylko teren zdobywac.lubie robic wieksze stopy czasami zeby wiecej planszy zapelnic,nie lubie czekac az kropki ktore chce obejsc wypelnia sie po brzegi.beznadziejne te go dla mnie na dzien dzisiejszy.rzeczywiscie to calkiem inne gry.
jestem kropkarzem,proste


Wcale nie skumales!! Smile W Go mozesz walczyc o zycie grup i brac je do niewoli, wiec nie tylko o teren sie walczy. Finezja dobrej gry w GO polega na tym, ze atakujesz grupy przeciwnika, grozac ich zabiciem ajednoczesnie bierzesz teren. Przy czym jednak te ataki to nie polegaja na walce kontaktowej o kazdy kamien, ale o wieksze formacji.

Kropkowcow wyczuwam wlasnie po stylu ataku - jak sie przyczepicie do jakiejs grupy, to tak bedziecie ja okrazac, zeby koniecznie ja zabic, nie dacie wolnego oddechu... a tymczasem robicie sobie slabosci w atakujacych grupach. Potem sa smetne rezultaty - szereg malych, martwych grup.

Chetnie bym z TOba zagral, zebys sie przekonal o czym mowie - ale skoro jestes zagorzalym kropkowcem, to bynajmniej nie namawiam do tego, bo pewnie bys chcial rewanzu w kropkach... a ja sie tak samo nie dam namowic do zmiany gry. Proste - jestem goista! Smile hyhy
Powrót do góry
 
 
awit8



Dołączył: 25 Cze 2005
Posty: 12
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hitman napisał:
Oj było parę osób, które chciały mnie przekabacić na GO (w tym miejscy bardzo serdecznie chciałbym pozdrowić Radjiego, Kibica i wszystkich, którzy próbowali Razz) co było daremnym trudem. Zrozumiałem tę grę, troche grałem, prawie zasypiałem... Nie podoba mi się zupełnie...


Czy jeszcze graja w kropki? Zagladaja tu ostatnio?

Nie wiem z kim grales, ale jesli z kropkowcem - to faktycznie chyba bylo nudno Wink

A bardziej klamliwego tytulu postu nie widzialem- "Go jest nudne" !!
Dlatego pewnie tu zaczalem pisac, bo mna az wstrzasnelo. Radzilbym troszeczke pograc ze zrozumieniem, nim sie takie wyroki zacznie ferowac.
Powrót do góry
 
 
awit8



Dołączył: 25 Cze 2005
Posty: 12
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

leokles napisał:
Tak przy okazji uwazam, ze owa dyskusja nad tym, która gra jest ciekawsza, bardziej wciągająca na forum kropek jak i na forach go mija sie z celem, gdyz ocena będzie z góry wiadoma. Tak naprawdę nie gra, lecz ludzie, którzy tworzą w okół niej atmosferę nadają jej wartości.


Masz racje.Zaczyna to przypominac dyskusje o wyzszosci Swiat Bozego Narodzenia nad Swietami Wielkiej Nocy. Smile

Albo wyzszosci Spectrum nad Atari Wink Smile))))

Fajnie, ze sie odezwaliscie - dzieki.
Powrót do góry
 
 
szwagiereczek



Dołączył: 25 Maj 2003
Posty: 567
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szwagiereczek zginął teraz jest Yazon. Uważam że zaszła we mnie spora zmiana Smile

Wtedy pisałem posty typu" Blee! Go! Co to w ogóle za szit" Razz Teraz bynajmniej nie uważam Go za nudne ani głupie. Owszem nie podoba mi się, nie wciągneła mnie ta gra, to nie jest gra na mój łeb po prostu Razz Ale głupia nie jest. Głupia to jest tibia Razz (Prawda Leo?)
Powrót do góry
 
 
szwagiereczek



Dołączył: 25 Maj 2003
Posty: 567
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 5:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

awit8 napisał:
leokles napisał:
Tak przy okazji uwazam, ze owa dyskusja nad tym, która gra jest ciekawsza, bardziej wciągająca na forum kropek jak i na forach go mija sie z celem, gdyz ocena będzie z góry wiadoma. Tak naprawdę nie gra, lecz ludzie, którzy tworzą w okół niej atmosferę nadają jej wartości.


Masz racje.Zaczyna to przypominac dyskusje o wyzszosci Swiat Bozego Narodzenia nad Swietami Wielkiej Nocy. Smile

Albo wyzszosci Spectrum nad Atari Wink Smile))))

Fajnie, ze sie odezwaliscie - dzieki.


Może Yaz'ona nad Leoklesem?Twisted Evil
Powrót do góry
 
 
Polkolordek



Dołączył: 24 Maj 2003
Posty: 503
Skąd: Gdansk

PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to moze ja sie trace Smile bo to moj temat Very Happy no coz minely 2 lata i moje zdanie na temat sie zmienilo Wink pewnie dlatego, ze kropek nie bylo a go jest caly czas, gra mase fajnych ludzi itp., itd.

Swoja droga awit8 jestem zapalonym kropkarzem, ale mozemy zagrac w go i watpie, abys po moim stylu poznal, ze jestem kropkarzem Smile

Tak czy siak uwazam, iz ciezko stwierdzic co fajniejsze bo to tak samo jak mialbym wybierac miedzy Mercedesem CLK 200 a BMW Z4 Very Happy (wybralbym Mercedesa zdecydowanie Wink )

Pozdro
Powrót do góry
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna -> Forum ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Strona 5 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




wiadomosci z forum
Polityka cookies